Techník potlače na textil je mnoho, niektoré sú jednoduchšie, iné zložitejšie. Pár z nich je cenovo dostupných, ostatné sú zasa drahšie. Dnes sa pozrieme na tie najznámejšie techniky potlače, vysvetlíme si, ako fungujú, ich výhody a nevýhody. Ak sa pohybuješ vo svete módy, poprípade rozmýšľaš nad tým, že by si skúsil tvoriť svoje vlastné handry alebo ťa jednoducho len zaujíma táto téma, tento článok je pre teba :)

Ako prvou technikou potlače by som začal technikou, ktorú používam aj ja - SIEŤOTLAČ. Sieťotlač je zo všetkých techník potlače tá "najšpinavšia" a "najpracnejšia", čo mnoho ľudí odrádza. Na druhej strane, je to jeden z najkvalitnejších a najviac trvácnych spôsobov tlače a poskytuje najkrajšie a najpestrejšie farby. Najväčšia výhoda sieťotlače je vo vstupných nákladoch, ktoré sú oproti iným spôsobom tlače najviac cenovo dostupné. Na to, aby ste potlačili textil jedným motívom, vám kľudne stačí 100€. Spôsob, ako funguje sieťotlač sa môže zdať zo začiatku zložitejší, no po dostatočnom tréningu si tlač zamilujete. Ako prvý item, ktorý budete potrebovať, je sieťotlačové sito, cez ktoré sa pretláča farba určená na potlač textilu. Ešte predtým, ako môžme ísť tlačiť, potrebujeme sito pripraviť. Pripravíme ho pomocou špeciálnej emulzie, ktorú natrieme na sito, následne si vytlačíme vzor (buď na priehľadnú fóliu alebo na pauzovací papier), ktorý chceme tlačiť, vložíme ho na sito a neskôr sito natreté emulziou nasvietime pod UV svetlom alebo silným reflektorom, aby sa nám vzor "vysvietil" na sito. Emulzia následne zatvrdne všade, okrem miesta, kde bol položený vzor. Sito sa vymyje vodou, čím sa nám ukáže na site vzor, ktorý chceme tlačiť. Potom už len pretlačíme farbu cez sito na tričko, alebo iný druh textilu a zahrejeme (buď pomocou špeciálneho sušiča alebo tepeľnej pištole). Ukážku, ako sieťotlač funguje, nájdete na mojom instagrame stupidsociety.eu.

Ďaľším spôsobom tlače je DTG TLAČ. Táto metóda pozostáva z priamej tlače na textil pomocou špeciálnej tlačiarne. Textil sa vkladá priamo do tlačiarne a tá prenáša farbu rovno na textil, preto je tento spôsobom tlače zo všetkých najjednoduchší. Druhá strana mince je tá, že táto technika je zo všetkých najdrahšia. Či už zo strany vstupných nákladov (kvalitné DTG tlačiarne stoja od 2000€ vyššie) až po spotrebný tvar (tonery do tlačiarne, údržba).

Veľmi používanou technikou je aj NAŽEHĽOVANIE NA TEXTIL, ktorú používa väčšina reklamných agentúr. Ak hľadáte zlatú strednú cestu, toto je ona. Nažehľovanie na textil disponuje kopou výhod v podobe nízkych vstupných nákladov, nenáročnosti samotnej aplikácie, ako aj veľké množstvo materiálov, na ktoré môžte pomocou tejto techniky tlačiť. Jedinou nevýhodou je tlač veľmi zložitých grafických návrhov alebo fotografií, pri ktorých je potrebné mať dostatočné vybavenie. Postup je jednoduchý. V prvom rade sa vytvorí grafický dizajn (ako pri všetkých spôsoboch), ktorý sa pomocou tlačiarenského a rezacieho plotra vytlačí a oreže na špeciálnu fóliu a neskôr pomocou nažehľovacieho termolisu jednoducho potlač "nažehlíme".

Poslednú metódu si spomenieme metódu DTF TLAČE. Táto technika kombinuje hneď niekoľko technológii. Neodmysliteľnou súčasťou tejto metódy je špeciálna DTF tlačiareň, ktorá prenáša farbu na film, na ktorý sa následne nanesie DTF prášok, ktorý slúži ako lepidlo. Potom vkladáme tričko alebo iný textil do termolisu, ako pri metóde nažehľovania na textil a potlač "nažehlíme".

Samozrejme, techník tlače je viacero, v tomto článku som spomenul iba tie najznámejšie. Ako som spomenul na začiatku, ja používam techniku sieťotlače a to z mnohých dôvodov, ktoré ponúka - nízke vstupné náklady ako aj kvalitná a dlhotrvajúca potlač. Kým sa ale dostanete do procesu sieťotlače, vyhodíte mnoho nepodareného textilu a pribudne vám pár šedivých vlasov - podobne ako mne. Aj napriek veľa neúspechom, je pre mňa táto metóda najsympatickejšia. To čo bude vyhovovať vám, ak by ste sa rozhodli potlač vyskúšať, musíte zistíť vy sami. Pri výbere zohľadnujte viaceré faktory - peňažný kapitál, veľkosť dieľne, čas, ktorý ste schopný tlači venovať ako aj mnoho iného. Ak ste to dočítali až sem, ďakujem a dúfam, že som aspoň troška pomohol.